Dlaczego rękodzieło jest drogie?

Kiedy słyszysz "rękodzieło", czy od razu myślisz o niebotycznych cenach i ekskluzywności? Przeczytaj wpis i przekonaj się sam!

Według większości ludzi rękodzieło jest uważane za towar luksusowy, który kojarzy się z horrendalnymi kwotami, które należy za nie zapłacić, ale czy tak jest? O tym właśnie jest ten wpis!

Pomysł w cenie produktu handmade

Większość produktów, które są tworzone ręcznie jest unikatowa. Czy za to trzeba zapłacić? Oczywiście, że tak! Zamawiając jedyną w swoim rodzaju rzecz na zamówienie musisz liczyć się z tym, że nie jest to produkt tworzony masowo, więc jego dostępność jest mniejsza, a cena wyższa.

Rękodzielnik, który wpadł na pomysł stworzenia czegoś unikatowego i niepowtarzalnego, czego nie ma w tym momencie na rynku to ma w tym momencie ogromną przewagę. Czy cena za pomysł znajduje się w produkcie? Tak, to po prostu wynagrodzenie rękodzielnika… i nie tylko.

Liczysz cenę produktu na podstawie zużytego materiału? Błąd!

Obliczanie ceny jakiegoś produktu na podstawie dodania wszystkich składowych elementów z których się składa to najgorszy pomysł na obliczenie jego wartości! Czy ludzie tak robią? Oczywiście…

Pamiętaj też o czasie, który poświęcany jest na stworzenie tej unikatowej rzeczy na Twoje zamówienie! Czasem jest to dzień, czasem dwa, a czasem to dłuższy proces, który wymaga zaangażowania niejednej osoby!

Paragon czy faktura? To jest przecież gwarancja na produkt! Prowadzenie firmy pod wieloma względami nie jest łatwe i wprowadza spore koszty, ale to “dupochron” dla obu stron. Rzadko kto dodaje to obliczając cenę produktu. Mądry Polak po szkodzie w momencie, gdy przychodzi do reklamacji… a tu ZONK! Pan Jasiu z garażu zmienił numer telefonu i stał się nieuchwytny! <nikomu tego nie życzę!>

Materiały na Twój produkt nie rosną na drzewie! Oprócz kosztów materiałów należy uwględnić: koszty eksploatacji maszyn, zużycie energii elektryczne oraz inne koszty operacyjne. W ustalaniu ostatecznej ceny produktu, jest mnóstwo zmiennych, które finalnie mają przynieść zysk dla rękodzielnika. Hobby i pasja to jedno, ale z czegoś trzeba żyć.

Marketing też wlicz w produkt, który zamawiasz. Przecież skądś musiałeś się o nim dowiedzieć! Reklama na facebooku? Może płatny wpis sponsorowany? Może gdzieś w google przewinęło się dzieło? Aby być dostrzeżonym trzeba zainwestować w reklamę – to też nie jest uwzględnione w podliczaniu wartości produktu.

Opłata za sprzedaż, chwila… za to się płaci? Tak, płaci się i to słono! Niektóre portale rękodzielnicze pobierają prowizję w wysokości nawet 30% ceny produktu! Jako klient możesz tego nie wiedzieć, ale jako rękodzielnik masz świadomość, że ktoś, kto pozwolił Ci wystawić produkt na swojej stronie zabiera z Twojej pracy dość sporą ilość wynagrodzenia. Nie wspominam już o kosztach utrzymania własnego sklepu, prowizji dla operatora płatności i innych takich cudownych wydatków.

Dlaczego rękodzieło jest drogie? Podsumowanie

Podsumowując, rękodzieło jest drogie ze względu na wysoką jakość materiałów, ręczną pracę, unikatowy charakter, wysoką wartość artystyczną i emocjonalną oraz niskie nakłady produkcji. Warto jednak pamiętać, że cena rękodzieła odzwierciedla jego wartość i unikalność, co sprawia, że wiele osób chętnie płaci więcej za wyjątkowy i oryginalny produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *